Rejestracja spółki z o.o. w systemie S24 !

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy pomocy internetu, czyli w systemie S24 → w 24 godziny. Podstawowym celem stworzenia takiego ułatwienia jest usprawnienie i przyspieszenie zakładania najpopularniejszej formy spółek.

Jednak jak jest w praktyce?
Rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy dokonać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w odpowiedniej zakładce. Znajduje się tam opcja założenia konta w systemie teleinformatycznym, a następnie zarejestrowania spółki. Po wprowadzeniu wymaganych danych zostanie wygenerowana umowa spółki, lista wspólników oraz wszystkie potrzebne wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego.

Duża zaletą skorzystania z tego systemu jest to, że nie ma w niej konieczności udania się do notariusza, gdyż forma internetowa umowy spółki nie wymaga postaci aktu notarialnego. Powstanie spółki w systemie S24 nie będzie zobowiązywało do wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego przed rejestracją spółki. Będzie można to zrobić do 7 dni od dnia zarejestrowania spółki. Jednak wkłady te tylko i wyłącznie w postaci pieniężnej.

WADY SYSTEMU S24
* Wizyta w sądzie będzie konieczna w celu złożenia wzorców podpisów członków zarządu.
* Konieczność oddzielnego zwrócenia się do US, ZUS-u, GUS-u, KRS → brak zastosowania „zasady jednego okienka” S24 to jednym ze sposobów założenia i zarejestrowania spółki z o.o., w którym także należy przygotować się na opłaty sądowe.